تبلیغات
دروس سوم راهنمایی - درس اول و دوم اجتماعی(پایه سوم راهنمایی)

امروز:

درس اول و دوم اجتماعی(پایه سوم راهنمایی)

درس اول –
امروزه نیازهای ما چگونه رفع می شوند؟

در زمان های گذشته، بیشتر نیازهای انسان در محیط خانواده برطرف می شد، مثلاً خانواده برای بچه ها را برای كار كردن آماده می كرد و برخی نیازها نیز از خانواده های دیگر تأمین می شد و مردم از راه داد و ستد از خدمات یكدیگر بهره مند می شوند. امروزه مؤسسه های اجتماعی بسیاری از نیازهای انسان را دفع می كنند.
وجود مؤسساتی كه تاكنون با آنها آشنا شده اید و مردم یك جامعه به طور مستقیم و غیرمستقیم با آن سر و كار دارند، دست به دست همه می دهند تا بسیاری از نیازهای ما از قبیل نیاز به خوراك ، پوشاك ، بهداشت و عدالت و .... را رفع كنند.
بعضی از این مؤسسات برای رفع نیازهای مردم به طور مستقیم با آنها سروكار دارند و برخی نیز به طور غیرمستقیم با مردم سر و كار دارند و تقویت كننده و پشتوانه سایر نوسات هستند. برای مثال مردم به طور مستقیم با بانك سرو كار دارند اما با سازمان «مدیریت و برنامه ریزی كشور» به طور مستقیم سر و كار ندارند. این سازمان تقویت كننده و هماهنگ كننده برنامه ی همه سازمانهایی است كه به طور مستقیم با مردم سر و كار دارند.
در بدن موجودات زنده، هر یك از اعضا به انجام دادن فعالیت خاصی مشغول است كه عضو دیگر آن را انجام نمی دهد، مثلاً وظیفه قلب رساندن خون به همه قسمت های بدن است و ریه وظیفه دارد اكسیژن مورد نیاز بدن را تأمین كند اما در رساندن خون به سایر قسمت های بدن نقش ندارند.
در یك جامعه نیز هر مؤسسه، وظیفه یا وظایف خاص خود را داراست و كار آن مستقل از موسسات دیگر است. مقلاً بانك وظیفه ی قلب رساندن خون به همه قسمت های بدن است و ریه وظیفه دارد اكسیژن مورد نیاز بدن را تأمین كند اما در رساندن خون به سایر قسمت های بدن نقشی ندارد.
در یك جامعه نیز هر مؤسسه ، وظیفه یا وظایف خاص خود را داراست و كار آن مستقل از مؤسسات دیگر است. مثلاً بانك وظیفه نقل و انتقال پول را به عهده دارد و مدرسه وظیفه آموزش و تربیت اعضای جامعه را انجام می دهد كاری كه بانك انجام می دهد، مستقل از كار مدرسه است.
در جامعه همه ی مؤسسات روابط نسبتاً پایداری با یكدیگر دارند. این مؤسسه ها در عین حال كه بخشی از نیازهای مردم یا مؤسسه های دیگر را برطرف می كنند، خود نیز به سایر نوسانات نیازمندند.
به این ترتیب ، مؤسسات با هم مرتبط می شوند، كار یكی بر دیگری تأثیر می گذارد و كار یكی مكمل كار دیگری است. از این رو می توانیم بگوییم كه همه ی مؤسسات به یكدیگر وابستگی متقابل دارند و به دنبال یك هدف مشترك هستند و آن رفع نیازهای جامعه است. اگر مؤسسه ای كار خود را خوب انجام ندهد در كار سایر مؤسسات خلل وارد می كند و آنها را با مشكلاتی رو به رو می سازد.
 

 

  فكر كنید و پاسخ دهید ، فصل اول :
1 – به نظر شما كار مؤسسات در یك جامعه تا چه اندازه به كار اعضای بدن موجودات زنده شبیه است؟

همان طور كه در بدن موجودات زنده، هر عضو یك كار و یك وظیفه خاص را برعهده دارد. كار موسسات هم در جامعه به همین گونه است و همانگونه كه اعضای بدن با یكدیگر می توانند نظم داخلی و سلامت بدن را یجاد كنند. مؤسسات نیز در كنار هم و در راستای فعالیت هم می توانند با برطرف كردن نیاز اجتماع، جامعه را در حال سلامت و شكوفایی قرار دهند.  

 

  2 – آیا استقلال مؤسسات در جامعه به معنای آن است كه این مؤسسه ها با یكدیگر هیچ ارتباطی ندارند؟

خیر، این فرضیه صحیح نیست . مؤسسه ها در ظاهر با هم تفاوتند و فعالیت هر یك با یكدیگر متفاوت است. اما اگر یك مؤسسه در كنار مؤسسه دیگر نباشد و فعالیت نكندف موسسه اول دچار اشكال خواهد شد.مثلاً اگر بانك نتواند كار خود را به خوبی انجام دهد ، در وظایف مدرسه مشكل ایجاد خواهد شد.  

 

  3 – این نكته را كه مردم با مؤسسات بطور مستقیم و غیرمستقیم سر و كار دارند را توضیح دهید.

یعنی اینكه، مردم مستقیماً برای رفع مشكلات خود به بعضی نوسات مراجعه می كنند مانند بانك ها و مراكز اقتصادی . اما بعضی مؤسسات بطور غیرمستقیم برای رفاه حال مردم فعالیت می كنند و پشتوانه ی سایرموسسات هستند و كار و فعالیت سایر سازمان ها را برنامه ریزی می نمایند.  

 

  درس 2
مؤسسات چه زمانی بهتر می توانند نیازهای ما را رفع كنند؟

یك جامعه زمانی می تواند به راحتی به مسیر خود ادامه دهد و به هدف های خویش دست یابد كه همه مؤسسات آن ، به طور هماهنگ و یكپارچه عمل كنند. به عنوان مثال اگر بخواهید به تماشای یك مسابقه فوتبال بروید. برای این منظور، اول باید خود را به فروشگاه برسانید اگر :
1 – رانندگان قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را مراعات كنند.
2 –اداره راهنمایی و رانندی به وظایف خود به خوبی عمل می كند تا رانندگان در سطح شهر با نظ تردد كنند.
3- شهرداری نیز كار خود را به خوبی انجام دهد تا در خیابان ها برای رانندگان مشكلی بوجود بیابد.

شما می توانید به ورزشگاه برسید، همان طور كه مشاهده می كنید مؤسسات مختلف دست اندركار تدارك و برگزاری یك مسابقه هستند . این مؤسسات هنگام انجام وظایف خود باید به طور هماهنگ با مؤسسات دیگر در ارتباط باشند تا یك مسابقه به خوبی برگزار شود. در یك جامعه همه برای برقراری نظم و هماهنگی لازم است.
1 – همه مؤسسات به طور هماهنگ با یكدیگر كار كنند.
2 – مردم و موسسات قوانین و مقررات را رعایت كنند
3 – هر كس به وظایف خود عمل كند

چنانچه در جامعه ای :
1 – موسسات با یكدیگر هماهنگی نداشته باشند
2 – مردم و مؤسسه ها قوانین و مقررات را رعایت نكنند
3 – هیچكس وظایف خود را به خوبی انجام ندهد
مردم با مشكلات زیادی روبرو می شوند. زندگی در چنین وضع آشفته ای بسیار دشوار است. از آن چه گفته شد نتیجه می گیریم كه موسسات علاوه بر اینكه باید روابط متقابل داشته باشند، لازم است با یكدیگر هماهنگ باشند.
 

 

  فكر كنید و پاسخ دهید.
1 – برای ایجاد نظم و هماهنگی در جامعه مردم و مؤسسات چه وظایفی برعهده دارند؟

1. وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
2. قوانین و مقررات را رعایت كنید.
3. با یكدیگر هماهنگی داشته باشند و با یكدیگر روابط متقابل داشته باشند
 

 

  2 – اگر كارمندی در وظایف خود كوتاهی كند چه مشكلاتی پیش می آید؟

كارهایش انجام نشده باقی می ماند و كسان دیگری كه در كار خود به او و كارهایش وابسته هستند دچار مشكل شده و در نهایت كار مردم را انجام نمی دهند. و خلل در كار كل مجموعه بوجود می آید.  

 

  3 – برای برقراری نظم و هماهنگی در یك جامعه لازم است چه اقداماتی صورت گیرد؟

1. همه مؤسسات به طور هماهنگ با هم كار كنند.
2. مردم و مؤسسات قوانین و مقررات را رعایت كنند.
3. هر كس به وظایف خود عمل كند
 

 

  4 – یك جامعه در چه زمانی می تواند به راحتی به مسیر خود ادامه دهد و به هدف های خود دست یابد؟

زمانی كه همه مؤسسات آن به طور یكپارچه و هماهنگ عمل كنند

 


نوشته شده در : شنبه 12 تیر 1389  توسط : میلاد جلیلیان.    نظرات() .

How long does Achilles tendonitis last for?
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:01 ق.ظ
This paragraph offers clear idea in support of the new viewers of blogging, that really how to do blogging.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 05:12 ق.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really
something which I think I would never understand.
It seems too complex and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر